
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 3 mm |
| Width | 3 mm |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 10 |
| Height | 850 µm |
| Radiation Hardening | No |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Plating | Gold |
| Interface | SPI, Serial |
| Min Input Voltage | 1.25 V |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Output Type | Voltage |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 3 weeks ago) |
| Max Power Dissipation | 5 mW |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Power Dissipation | 2.5 mW |
| Number of Channels | 2 |
| Slew Rate | 1.8 V/µs |
| Number of Bits | 12 |
| Number of DAC Channels | 2 |
| Max Input Voltage | 2.5 V |
| Number of Outputs | 2 |
| Sampling Rate | 287 ksps |
| Integral Nonlinearity (INL) | 1 LSB |
| Number of Converters | 2 |
| Settling Time | 3 µs |
| Nominal Supply Current | 800 µA |
| Min Output Voltage | 2.5 V |
| Resolution | 1.5 B |
| Max Output Voltage | 5 V |
| Number of D/A Converters | 2 |
| Conversion Rate | 287 ksps |
| Differential Output | No |
| Schedule B | 8542390000 |
| Manufacturer Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago) |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Tube |
| Reference Type | External, Internal |
| Interface Type(Data Interface) | SPI, DSP |
| Max Digital Supply Voltage | 5 V |
| Analog Supply Voltage | 5 V |
| Core Architecture(core/core processor) | String DAC |
Stock: 19
Distributors
pcbx
Unit Price$9.29587
Ext.Price$9.29587
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $9.29587 | $9.29587 |
| 10 | $7.99603 | $79.96030 |
| 25 | $7.71415 | $192.85375 |
| 50 | $7.44221 | $372.11050 |
| 100 | $7.05180 | $705.18000 |
